Spacewalk - en to uk translation catalogue (418 entries)

en: 
        Your organization does not have enough Management entitlements to register this
        system to Red Hat Satellite. Please notify your organization administrator of this error.
        You should be able to register this system after your organization frees existing
        or purchases additional entitlements. Additional entitlements may be purchased by your
        organization administrator by logging into Red Hat Network Classic and visiting
        the 'Subscription Management' page in the 'Your RHN' section of RHN.
    
        A common cause of this error code is due to having mistakenly setup an
        Activation Key which is set as the universal default.  If an activation key is set
        on the account as a universal default, you can disable this key and retry to avoid
        requiring a Management entitlement.
uk: 
        Недостатньо повноважень управління для реєстрації системи в Red Hat Satellite. Повідомте
        про це адміністратора вашої організації. Після звільнення організацією наявних або
        додавання нових повноважень Ви матимете змогу зареєструвати систему. Нові повноваження
        адміністратор зможе отримати після авторизації у Red Hat Network Classic, на сторінці  «Ваша RHN
        — Керування передплатами». Звичайно ця помилка виникає при помилковому налаштуванні ключа
        активації, який вказують як універсальний типовий ключ. В цьому випадку можна вимкнути
        ключ і повторити спробу уникнути потреби у реєстрації для керування.

en: 
     Tip: Minor releases with a '*' are currently supported by Red Hat.
uk: 
     Підказка: додаткові випуски, які підтримуються Red Hat позначено зірочкою («*»).

en: 
    Aborted.
uk: 
    Перервано.

en: 
    Are you sure you would like to continue?
uk: 
    Ви справді бажаєте продовжити виконання дії?

en: 
    Red Hat Network Classic is not supported.
    To register with Red Hat Subscription Management please run:
    
        subscription-manager register --auto-attach
    
    Get more information at access.redhat.com/knowledge
uk: 
    Підтримки Red Hat Network Classic не передбачено.
    Щоб зареєструватися у системі керування передплатами Red Hat, віддайте команду
    
        subscription-manager register --auto-attach
    
    Докладнішу інформацію можна знайти на сторінці access.redhat.com/knowledge

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  |  <Space> selects  |  <F12> next screen
uk:   <Tab>/<Alt-Tab> між елементами  |  <Space> вибір  |  <F12> наступний екран

en:  Minor Release:
uk:  Мінорний випуск:

en: %%prog (Spacewalk Client Tools) %s
    Copyright (C) 1999--2014 Red Hat, Inc.
    Licensed under the terms of the GPLv2.
uk: %%prog (клієнтські інструменти Spacewalk) %s
    © Red Hat, Inc., 1999—2014
    Поширюється за умов дотримання GPLv2.

en: %d MHz
uk: %d МГц

en: %s MB
uk: %s Мб

en: %s megabytes
uk: %s мегабайт

en: %s was not found
uk: %s не існує

en: *Email Address:
uk: *Ел.адреса:

en: <b><span size="12000">Incompatible Certificate File</span></b>
    
     The certificate is expired. Please ensure you have the correct  certificate and your system time is correct.
uk: <b><span size="12000">Несумісний файл сертифіката</span></b>
    
     Строк дії сертифіката вичерпано. Будь ласка, переконайтеся, що ви вказали належний сертифікат і що час у системі встановлено правильно.

en: <b><span size="16000">Incompatible Certificate File</span></b>
    
    The certificate you provided, <b>%s</b>, is not compatible with  the Red Hat Satellite server at <b>%s</b>. You may want to double-check that you have provided a valid certificate file. Are you sure you have provided the correct certificate, and that the certificate file has not been corrupted?
    
    Please try again with a different certificate file.
uk: <b><span size="16000">Несумісний файл сертифікату</span></b>
    
    Вказаний сертифікат <b>%s</b> не сумісний з сервером Red Hat Satellite <b>%s</b>. Переконайтесь у правильності вашого сертифіката. Ви впевнені, що вказали коректний сертифікат, та файл сертифіката не пошкоджений?
    
    Повторіть спробу з іншим файлом сертифіката.

en: <b>Downloads &amp; Upgrades:</b>
uk: <b>Звантаження і оновлення:</b>

en: <b>HTTP Proxy</b>
uk: <b>HTT-проксі</b>

en: <b>Login:</b>
uk: <b>Користувач:</b>

en: <b>Management:</b>
uk: <b>Керування:</b>

en: <b>Security &amp; Updates:</b>
uk: <b>Безпека і оновлення:</b>

en: <b>Spacewalk Location:</b>
uk: <b>Адреса Spacewalk:</b>

en: <b>Support:</b>
uk: <b>Підтримка:</b>

en: <b>System ID:</b>
uk: <b>Ід. системи:</b>

en: <b>The network connection on your system is not active. Your system cannot be set up for software updates at this time.</b>
uk: <b>В системі немає активного мережного з'єднання. Вона не може бути налаштована на отримання оновлень ПЗ.</b>

en: <b>Tip:</b> Minor releases with a '*' are currently fully supported by Red Hat.
uk: <b>Підказка:</b> додаткові випуски, які повністю підтримуються Red Hat, позначено зірочкою («*»).

en: <b>Warning:</b> Any guest systems you create on this system and register to RHN will consume Red Hat Enterprise Linux subscriptions beyond this host system's subscription. You will need to: (1) make a virtualization system entitlement available and (2) apply that system entitlement to this system in RHN's web interface if you do not want virtual guests of this system to consume additional subscriptions.
uk: <b>Попередження:</b> Будь-які гостьові системи, які ви створите та зареєструєте у RHN, будуть використані додаткові передплати Red Hat Enterprise Linux. Потрібно:
    1) створити системне повноваження віртуалізації;
    2) застосувати це повноваження до системи через веб-інтерфейс RHN, якщо не бажаєте, щоб віртуальні гості використовували додаткові передплати.

en: <b>Warning:</b> Using this option, your system will always be the most recent minor release and <b>cannot</b> be limited to an older release version.
uk: <b>Попередження:</b> якщо буде використано цей варіант, система завжди оновлюватиметься до найсвіжішої проміжної версії, оновлення <b>не можна</b> буде обмежити застарілою основною версією випуску.

en: <b>Warning</b>
uk: <b>Попередження</b>

en: <b>You have no active subscriptions available in your account.</b> You will need to do one of the following to create an active subscription in your account before this system can be registered:
uk: <b>Вашому обліковому запису не доступні активні передплати.</b> Виконайте наступні дії для створення активної передплати, щоб ваша система могла підключитися до Red Hat Network:

en: <b>Your system was registered for updates during installation.</b>
uk: <b>Вашу систему було зареєстровано для оновлення під час встановлення.</b>

en: <b>_All available updates</b> will be provided to this system. If kept updated, this system will always be equivalent to the latest minor release in the main 'Red Hat Enterprise Linux x' software channel.
uk: Цій системі будуть доступні <b>_всі можливі оновлення</b>. Якщо ви встановлюватимете всі оновлення, на комп’ютері завжди буде встановлено найсвіжіший проміжний випуск основного каналу оновлення програмного забезпечення «Red Hat Enterprise Linux x».

en: <b>_Limited updates</b> will be provided to this system, maintaining compatibility with the selected minor release software channel:
uk: Цій системі буде надано <b>_обмежені можливості оновлення</b> з метою підтримування сумісності з вказаним каналом програмного забезпечення проміжного випуску:

en: <big><b>Moving to earlier releases won't be possible</b></big>
uk: <big><b>Повернення до попередніх випусків неможливе</b></big>

en: <big><b>Profile Data</b></big>
uk: <big><b>Дані профілю</b></big>

en: <big><b>System Name</b></big>
uk: <big><b>Назва системи</b></big>

en: <small><b>Example:</b> squid.example.com:3128</small>
uk: <small><b>Приклад:</b> squid.example.com:3128</small>

en: <small><b>Example</b>: XXXX-XXXX-XXXX-XXXX</small>
uk: <small><b>Приклад</b>: XXXX-XXXX-XXXX-XXXX</small>

en: <small><b>Tip:</b> Red Hat values your privacy: http://www.redhat.com/legal/privacy_statement.html.</small>
uk: <small><b>Примітка:</b> Red Hat поважає вашу конфіденційність: http://www.redhat.com/legal/privacy_statement.html</small>

en: <small>Tip: Forgot your login or password? Contact your Satellite's <i>Organization Administrator</i>.</small>
uk: <small>Зауваження: Забули ім'я користувача чи пароль? Зверніться до вашого <i>Адміністратора організації</i> Satellite.</small>

en: A Profile Name is a descriptive name that you choose to identify this System Profile on the Red Hat Satellite web pages. Optionally, include a computer serial or identification number.
uk: Назва профілю є описовою назвою, яку ви вибираєте для ідентифікації профілю системи на веб-сторінках Red Hat Satellite. Назва може включати в себе серійний чи ідентифікаційний номер комп'ютера.

en: A common cause of this error is the system time being incorrect. Verify that the time on this system is correct.
uk: Типова причина цієї помилки - неправильний системний час. Перевірте годинник системи.

en: A connection was attempted with a malformed URI.
uk: Було виконано спробу з’єднання з адресою з помилковим форматуванням.

en: A connection was attempted with a malformed URI: %s.
uk: Було виконано спробу з’єднання з адресою з помилковим форматуванням: %s

en: A profilename was not specified, and hostname and IP address could not be determined to use as a profilename, please specify one.
uk: Не вказано назву профілю. Назва вузла чи IP адреса не можуть використовуватись у якості назви профілю. Вкажіть назву профілю.

en: A proxy was specified at %s.
uk: Proxy вказаний на %s.

en: A recognizable name will help you identify this system in a management interface.
uk: Зручна для запам’ятовування назва, за допомогою якої ви зможете розпізнавати цю систему у інтерфейсі керування.

en: A security certificate compatible with <b>%s</b> was not found on this system.
    
    A security certificate, using SSL technology, is necessary to ensure that data communicated between this system and Spacewalk (including your login and password) is secure.
uk: У цій системі не виявлено сертифіката захисту, сумісного з <b>%s</b>.
    
    Сертифікат захисту, у якому використано технологію SSL, потрібен для забезпечення захисту даних, якими обмінюється ваша система зі Spacewalk (зокрема даних щодо імені користувача і пароля).

en: A username and password are required to register a system.
uk: Ім'я користувача та пароль є обов'язковими при реєстрації.

en: Access to the technical support experts at Red Hat or Red Hat's partners for help with any issues you might encounter with this system.
uk: Доступ до технічної підтримки Red Hat та партнерів за допомогою у вирішенні потенційних проблем у системі.

en: Activate a previously purchased subscription you have not yet activated.
uk: Активуйте раніше оформлену передплату, яку ще не було активовано.

en: Additional hardware information including PCI devices, disk sizes and mount points will be included in the profile.
uk: В профіль включається додаткова інформація про пристрої PCI, розміри дисків та точки монтування.

en: All available updates
uk: Всі доступі оновлення

en: All available updates will be provided to this system. If kept updated, this system will always be equivalent to the latest minor release in the main 'Red Hat Enterprise Linux x' software channel.
uk: Цій системі будуть доступні всі можливі оновлення. Якщо ви встановлюватимете всі оновлення, на комп’ютері завжди буде встановлено найсвіжіший проміжний випуск основного каналу оновлення програмного забезпечення «Red Hat Enterprise Linux x».

en: An error has occurred:
uk: Виникла помилка:

en: An unexpected OS error occurred: %s
uk: Виникла несподівана помилка: %s

en: Aplet screenshot
uk: Знімок вікна аплету

en: Arch
uk: Архітектура

en: Architecture: %s, OS Release: %s, OS Version: %s
uk: Архітектура: %s, Випуск ОС: %s, Версія ОС: %s

en: Are you Sure?
uk: Ви впевнені?

en: Are you sure you don't want to connect your system to Red Hat Satellite? You'll miss out on the benefits of a Red Hat Enterprise Linux subscription:
uk: Ви справді не хочете з’єднати вашу систему з Red Hat Satellite? Без такого з’єднання ви не зможете скористатися перевагами передплати Red Hat Enterprise Linux:

en: Are you sure you don't want to register your system with Red Hat? You'll miss out on the benefits of a Red Hat Enterprise Linux Subscription:
uk: Ви справді не хочете зареєструвати вашу систему у Red Hat? Без такої реєстрації ви не зможете скористатися перевагами передплати Red Hat Enterprise Linux:

en: Are you sure you would like to continue?
uk: Ви дійсно бажаєте продовжити?

en: Attempting to contact the Spacewalk server.
uk: Намагаємося з’єднатися з сервером Spacewalk.

en: Attempting to run more than one instance of rhn_check. Exiting.
uk: Виконано спробу запуску декількох екземплярів rhn_check. Завершуємо роботу програми.

en: Back
uk: Назад

en: Building Package List
uk: Складається перелік пакетів

en: Building a list of RPM packages installed on your system.  Please wait.
uk: Складається список встановлених на вашій системі пакетів. Будь ласка, зачекайте.

en: CPU Model:
uk: Модель процесора:

en: CPU Speed:
uk: Швидкість процесора:

en: CPU model:
uk: Модель процесора:

en: CPU speed:
uk: Швидкість процесора:

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Cannot contact selected server
uk: Не вдалося встановити зв’язок з вибраним сервером

en: Certificate _Location:
uk: _Розташування сертифіката:

en: Channel(s): %s successfully added
uk: Канали: успішно додано %s

en: Channel(s): %s successfully removed
uk: Канали: успішно вилучено %s

en: Choose Service
uk: Виберіть службу

en: Choose minor release
uk: Виберіть мінорний випуск

en: Close
uk: Закрити

en: Compliance:
uk: Відповідність стандартам:

en: Confirm operating system release selection
uk: Підтвердіть вибір випуску операційної системи

en: Confirm operation system release selection
uk: Підтвердити вибір випуску операційної системи

en: Connecting your system to Red Hat Satellite allows you to take full advantage of the benefits of a paid subscription, including:
uk: Приєднання системи до Red Hat Satellite надає змогу скористатися усіма перевагами передплати, зокрема:

en: Connection aborted by the user
uk: З'єднання розірвано користувачем

en: Copyright © 2006--2014 Red Hat, Inc. All rights reserved.
uk: © Red Hat, Inc., 2006–2014. Всі права застережено.

en: Could not open %s
    %s is not enabled.
uk: Не вдалося відкрити %s
    %s не увімкнено.

en: Create Profile
uk: Створити профіль

en: Create Profile - Hardware
uk: Створення профілю — обладнання

en: Create Profile - Packages
uk: Створення профілю — пакунки

en: Create profile
uk: Створити профіль

en: Delay error from server.  The message was:
uk: Вийшов час очікування зв'язку з сервером. Повідомлення про помилку:

en: Depending on what Red Hat Satellite modules are associated with a system, you'll enjoy different benefits. The following are the Red Hat Satellite modules associated with this system:
uk: Залежно від того, які модулі Red Hat Satellite пов'язані із системою, ви зможете отримати доступ до різних служб. Модулі Red Hat Satellite, що пов'язані з вашою системою:

en: Do not attempt to use X
uk: Не намагатись використовувати X

en: Do not probe or upload any hardware info
uk: Не намагатись визначити чи завантажити інформацію про обладнання

en: Do not profile or upload any package info
uk: Не передавати чи зберігати у профіль інформацію про пакети

en: Do not start rhnsd after completion
uk: Не запускати rhnsd після завершення

en: Do not upload any virtualization info
uk: не завантажувати інформацію про віртуалізацію

en: Double-check the location - is '%s' correct? If not, you can correct it and try again.
uk: Перевірте правильність введеного шляху - '%s'. Якщо неправильний, виправте та спробуйте знову.

en: Download installation images for Red Hat Enterprise Linux releases, including new releases.
uk: Завантаження образів встановлення для Red Hat Enterprise Linux, зокрема останніх випусків.

en: Downloads & Upgrades:
uk: Завантаження та оновлення:

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: ERROR: can not find RHNS CA file
uk: ПОМИЛКА: не вдається знайти файл RHNS CA

en: ERROR: must be root to execute
uk: ПОМИЛКА: команду слід виконувати від імені користувача root

en: ERROR: these arguments make no sense in this context (try --help)
uk: ПОМИЛКА: у поточному контексті вказані параметри не мають сенсу (спробуйте параметр --help, щоб дізнатися більше)

en: ERROR: this action does not require channel
uk: ПОМИЛКА: для виконання цієї дії не потрібен канал

en: ERROR: you have to specify at least one channel
uk: ПОМИЛКА: вам слід було вказати принаймні один канал

en: ERROR: you may want to specify --add, --remove or --list
uk: ПОМИЛКА: слід було вказати --add, --remove або --list

en: Enter in the format hostname(:port)
uk: Введіть параметри у форматі назва_вузла(:порт)

en: Enter your Red Hat Satellite URL.
uk: Вкажіть вашу адресу у Red Hat Satellite.

en: Error
uk: Помилка

en: Error communicating with server. The message was:
uk: Фатальна помилка зв'язку з сервером. Повідомлення про помилку:

en: Error during adding channel(s) %s
uk: Помилка під час додавання каналів %s

en: Error during removal of channel(s) %s
uk: Помилка під час спроби вилучення каналів %s

en: Error parsing the oemInfo file at field:
uk: Помилка аналізу файлу oemInfo у полі:

en: Error reading cpu information:
uk: Помилка читання інформації про процесор:

en: Error reading install method information:
uk: Помилка читання інформації про метод встановлення:

en: Error reading network interface information:
uk: Помилка при читанні інформації про мережні інтерфейси:

en: Error reading networking information:
uk: Помилка читання інформації про мережу:

en: Error reading system memory information:
uk: Помилка читання інформації про системну пам'ять:

en: Error running hardware profile
uk: Помилка виконання апаратного профілю.

en: Error validating data at server:
uk: Помилка перевірки даних сервера:

en: Error:
uk: Помилка:

en: Error: Server Unavailable. Please try later.
uk: Помилка: сервер недоступний. Будь ласка, повторіть спробу пізніше.

en: Example: https://satellite.example.com/XMLRPC
uk: Приклад: https://satellite.example.com/XMLRPC

en: Fatal Error
uk: Критична помилка

en: File Not Found:
uk: Файл не знайдено:

en: Finish
uk: Завершити

en: Getting list of packages installed on the system
uk: Складається список встановлених у системі пакетів

en: Go Back and Register
uk: Повернутися і зареєструватися

en: Hardware Info
uk: Інформація про обладнання

en: Hardware Profile
uk: Профіль обладнання

en: Hostname:
uk: Назва вузла:

en: Hostname:
uk: Назва вузла:

en: I <b>_don't</b> have an SSL certificate. I will contact my system administrator for assistance and will register at a later time.
uk: У мене <b>_немає</b> сертифіката SSL. Я зв’яжусь з адміністратором моєї системи для отримання допомоги з цього питання і зареєструюся пізніше.

en: I have an <b>_SSL certificate</b> to communicate with Spacewalk:
uk: У мене є <b>_сертифікат SSL</b> для обміну даними зі Spacewalk:

en: I would like to connect to Spacewalk via an _HTTP proxy.
uk: Мені потрібне з’єднання зі Spacewalk за допомогою _проксі-сервера HTTP.

en: I would like to connect via an _HTTP proxy.
uk: Мені потрібне з’єднання з _проксі-сервером HTTP.

en: I'd like to register with an Red Hat Satellite or Red Hat Satellite Proxy
uk: Хочу зареєструватися за допомогою Red Hat Satellite або Red Hat Satellite Proxy

en: I'll register later.
uk: Я зареєструюсь пізніше.

en: IP Address:
uk: IP-адреса:

en: IP Address:
uk: IP адреса:

en: If you are using https you must enter the location of a valid SSL certificate.
uk: Якщо ви користуєтеся https, вам слід вказати місце, де зберігається чинний сертифікат SSL.

en: Include RPM packages installed on this system in my System Profile
uk: Включати RPM пакети встановлені на цій системі у профіль моєї системи.

en: Include the following information about hardware and network:
uk: Включати наступну інформацію про обладнання та мережу:

en: Installation _Number:
uk: _Номер встановлення:

en: It appears this system has already been set up for software updates:
uk: Можливо, ваша система вже налаштована для отримання оновлень ПЗ:

en: Limited Updates Only
uk: Лише обмежені оновлення

en: Limited updates
uk: Обмежене оновлення

en: Limited updates will be provided to this system, maintaining compatibility with the selected minor release software channel:
uk: Цій системі буде надано обмежені можливості оновлення з метою підтримування сумісності з вказаним каналом програмного забезпечення проміжного випуску:

en: Link To Subscription
uk: Перейти до передплати

en: Location:
uk: Адреса:

en: Log in to http://rhn.redhat.com/ and unentitle an inactive system at Your RHN > Subscription Management > System Entitlements.
uk: Увійдіть до http://rhn.redhat.com/ скасуйте реєстрацію неактивної системи за допомогою пункту Ваш RHN > Керування передплатами > Реєстрація систем (Your RHN > Subscription Management > System Entitlements).

en: Login:
uk: Обліковий запис:

en: Make sure the network connection on this system is operational.
uk: Перевірте підключення до мережі.

en: Manage subscriptions and systems registered to Customer Portal via access.redhat.com or through one of our other subscription management services.
uk: Керуйте передплатами та записами зареєстрованих систем на порталі споживачів за допомогою access.redhat.com або однієї з інших наших служб керування передплатами.

en: Management
uk: Керування

en: Management module: automatic updates, systems grouping, systems permissions, system package profiling, bare-metal provisioning, existing state provisioning, rollbacks, configuration management
uk: Модуль керування: автоматичні оновлення, групування систем, права систем, профілі системних пакетів, визначення апаратного забезпечення, визначення наявного стану, повернення до початкового стану, керування налаштуваннями

en: Management:
uk: Керування:

en: Memory:
uk: Пам’ять:

en: Memory:
uk: Пам'ять:

en: Network error:
uk: Помилка мережі:

en: Next
uk: Вперед

en: No, Cancel
uk: Немає, скасувати

en: Note: %s has been enabled.
uk: Зауваження: було увімкнено %s.

en: Notice
uk: Примітка

en: OK
uk: Гаразд

en: Operating System Release Version
uk: Версія випуску операційної системи

en: Operating System version:
uk: Версія операційної системи:

en: Package
uk: Пакет

en: Package Information
uk: Інформація про пакет

en: Password error. The message was:
uk: Помилка паролю. Повідомлення про помилку:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Please enter a desired login.
uk: Введіть бажане реєстраційне ім'я.

en: Please enter and verify a password.
uk: Введіть пароль та підтвердження паролю.

en: Please enter the location of your Red Hat Satellite server and of its SSL certificate. The SSL certificate is only required if you will be connecting over https (recommended).
uk: Будь ласка, вкажіть розташування вашого сервера Red Hat Satellite та його сертифіката SSL. Сертифікат SSL потрібен, лише якщо з’єднання встановлюватиметься за допомогою https (рекомендований спосіб).

en: Please enter your Red Hat account information:
uk: Будь ласка, вкажіть дані вашого облікового запису Red Hat:

en: Please enter your account information for the <b>%s</b> Spacewalk server:
uk: Будь ласка, введіть дані щодо вашого облікового запису для сервера Spacewalk <b>%s</b>:

en: Please enter your login information for the %s Red Hat Network Satellite:
uk: Введіть інформацію про ваш обліковий запис для %s Red Hat Network Satellite:

en: Please review the subscription details below:
uk: Нижче перегляньте подробиці системної передплати:

en: Please verify the values of sslCACert and serverURL in /etc/sysconfig/rhn/up2date. You can either make the serverURL use http instead of https, or you can download the SSL cert from your Satellite, place it in /usr/share/rhn, and ensure sslCACert points to it.
uk: Будь ласка, перевірте значення параметрів sslCACert і serverURL у /etc/sysconfig/rhn/up2date. Ви можете скористатися http замість https для serverURL або отримати сертифікат SSL зі сторінки облікового запису у Satellite, зберегти його до /usr/share/rhn і зробити так, щоб sslCACert вказував на збережений сертифікат.

en: Press <space> to deselect the option.
uk: Натисніть <пробіл> для скасування виділення.

en: Problem registering system.
uk: Помилка реєстрації системи.

en: Problem registering system.
    
    A universal default activation key limits the number of systems which can connect to the RHN organization associated with your login. To allow this system to connect, please contact your RHN organization administrator to increase the number of systems allowed to connect or to disable this universal default activation key. More details can be found in Red Hat Knowledgebase Article #7924 at http://kbase.redhat.com/faq/FAQ_61_7924.shtm
uk: Проблема з реєстрацією системи:
    
    Універсальний ключ активації обмежує кількість систем, що підключаються до організації RHN, що пов'язана з вашим обліковим записом. Щоб дозволити підключення цієї системи зверніться до адміністратора організації RHN та попросіть, або збільшити кількість систем, яким дозволено підключення, або деактивувати універсальний ключ. Докладнішу інформацію можна знайти можна знайти у статті #7924 Бази знань за адресою http://kbase.redhat.com/faq/FAQ_61_7924.shtm (англійською).

en: Problem registering system:
uk: Помилка реєстрацій системи:

en: Problem sending hardware information.
uk: Помилка надсилання інформації про обладнання.

en: Problem sending hardware profile.
uk: Помилка надсилання апаратного профілю.

en: Problem sending hardware profile:
uk: Помилка надсилання апаратного профілю:

en: Problem sending package information.
uk: Помилка надсилання інформації про пакети.

en: Problem sending package list.
uk: Помилка надсилання списку пакетів.

en: Problem sending package list:
uk: Помилка надсилання списку пакетів:

en: Problem writing out system id to disk.
uk: Помилка запису на диск ідентифікатора системи.

en: Profile name:
uk: Назва профілю:

en: Provide a Security Certificate
uk: Надайте сертифікат безпеки

en: Provide a security certificate
uk: Вкажіть сертифікат безпеки

en: Proxy Configuration
uk: Налаштування проксі

en: Proxy P_assword:
uk: П_ароль до проксі:

en: Proxy Setup Button
uk: Кнопка налаштовування проксі-сервера

en: Proxy _Username:
uk: _Користувач проксі:

en: Purchase an additional Red Hat Enterprise Linux subscription at http://www.redhat.com/store/.
uk: Оформіть передплату на Red Hat Enterprise Linux на сторінці http://www.redhat.com/store/.

en: RHN Registration
uk: Реєстрація у RHN

en: RHN login field
uk: Поле імені користувача RHN

en: RHN password field
uk: Поле пароля RHN

en: RPM dependency error. The message was:
uk: Помилка залежностей RPM. Повідомлення про помилку:

en: RPM error.  The message was:
uk: Помилка RPM. Повідомлення про помилку:

en: RPM information is important to determine what updated software packages are relevant to this system.
uk: RPM інформація важлива для визначення які пакети оновлення доречні для цієї системи

en: Receive the latest software updates, including security updates, keeping this Red Hat Enterprise Linux system <b>updated</b> and <b>secure</b>.
uk: Отримуйте останні оновлення оновлення ПЗ, включно з оновленнями безпеки, підтримуючи системи Red Hat Enterprise Linux у <b>оновленому</b> та <b>захищеному</b> стані.

en: Receive the latest software updates, including security updates, keeping this Red Hat Enterprise Linux system updated and secure.
uk: Отримуйте останні оновлення оновлення ПЗ, включно з оновленнями безпеки, підтримуючи системи Red Hat Enterprise Linux у оновленому та захищеному стані.

en: Red Hat Account
uk: Обліковий запис Red Hat

en: Red Hat Linux Version:
uk: Версія Red Hat Linux:

en: Red Hat Login:
uk: Обліковий запис Red Hat:

en: Register Later
uk: Зареєстуватися пізніше

en: Register _Later
uk: Зареєструватися п_ізніше

en: Register for software updates from Spacewalk/Red Hat Satellite/Red Hat Network Classic
uk: Зареєструйтеся для оновлення програмного забезпечення зі Spacewalk/red Hat Satellite/Red Hat Network Classic

en: Register the system even if it is already registered
uk: Зареєструвати систему, навіть якщо вона вже зареєстрована

en: Register to Spacewalk/Red Hat Satellite/Red Hat Network Classic.
uk: Реєстрація у Spacewalk/Red Hat Satellite/Red Hat Network Classic.

en: Registering System
uk: Система реєструється

en: Registering system and sending profile information.  Please wait.
uk: Реєструємо систему і надсилаємо дані профілю. Будь ласка, зачекайте.

en: Registering your system with Red Hat allows you to take full advantage of the benefits of a paid subscription, including:
uk: Реєстрація системи у Red Hat надає змогу скористатися усіма перевагами передплати, зокрема:

en: Review Subscription
uk: Перегляд передплати

en: Review system...
uk: Аналіз системи...

en: SSL certificate:
uk: Сертифікат SSL:

en: Satellite URL:
uk: Адреса у Satellite:

en: Security & Updates:
uk: Безпека та оновлення:

en: See /var/log/up2date for more information
uk: Додаткову інформацію можна знайти у /var/log/up2date

en: Select A File
uk: Виберіть файл

en: Select how your system will receive updates:
uk: Виберіть спосіб отримання оновлень вашою системою:

en: Send Profile Information to Red Hat Satellite
uk: Надсилання інформації про профіль системи до Red Hat Satellite

en: Send _hardware profile
uk: Надіслати проф_іль обладнання

en: Send _package profile
uk: Надіслати про_філь пакунків

en: Send hardware profile checkbox
uk: Позначка надсилання профілю обладнання

en: Send package profile checkbox
uk: Позначка надсилання профілю пакунків

en: Send us a profile of your current hardware and packages so we can determine what updates are available.
uk: Надішліть нам профіль поточного обладнання та пакунків, щоб ми змогли визначити перелік доступних оновлень.

en: Sending Information
uk: Надсилаємо дані

en: Sending Profile to Red Hat Satellite
uk: Надсилання профілю до Red Hat Satellite

en: Sending hardware information
uk: Надсилається інформація про обладнання

en: Sending package information
uk: Надсилання інформації про обладнання

en: Server has refused connection due to high load
uk: Сервер відмовив у з'єднанні через високе навантаження

en: Service Level:
uk: Рівень служби:

en: Set Up Software Updates
uk: Налаштувати оновлення

en: Show additional output
uk: Показувати додаткові подробиці

en: Software Channel Subscriptions:
uk: Передплати каналу ПЗ:

en: Software Update Not Set Up
uk: Оновлення програмного забезпечення не налаштовано

en: Software Updates Not Set Up
uk: Оновлення програм не налаштовано

en: Software update setup has been completed for this system.
uk: Налаштовування оновлення програмного забезпечення для цієї системи завершено.

en: Something went wrong while installing the new certificate:
uk: Проблема при встановленні нового сертифікату:

en: Spacewalk Location:
uk: Адреса Spacewalk:

en: Specify a file to use as the ssl CA cert
uk: Вкажіть файл сертифікату ssl CA cert

en: Specify a password
uk: Вкажіть пароль

en: Specify a password to use with an authenticated http proxy
uk: Вказати пароль для автентифікації з http проксі

en: Specify a profilename
uk: Вкажіть назву профілю

en: Specify a url to use as a server
uk: Вкажіть url сервера

en: Specify a username
uk: Вкажіть ім'я користувача

en: Specify a username to use with an authenticated http proxy
uk: Вказати ім'я користувача для автентифікації з http проксі

en: Specify an activation key
uk: Вкажіть ключ активації

en: Specify an http proxy to use
uk: Вказати http проксі

en: Specify an organizational id for this system
uk: Вкажіть id системи в організації

en: Start Window
uk: Початкове вікно

en: Stay in compliance with your subscription agreement and manage subscriptions for systems connected to your account.
uk: Дійте відповідно до умов передплати та керуйте передплатою для систем, пов’язаних з вашим обліковим записом.

en: Subscribe this system to the EUS channel tied to the system's redhat-release
uk: Оформити передплату цієї системи на канал EUS, прив’язаний до визначеного у системі redhat-release

en: Subscriptions have been activated for the following Red Hat products/services:
uk: Активні передплати для наступних продуктів/сервісів Red Hat:

en: Support:
uk: Підтримка:

en: System Already Registered
uk: Систему вже зареєстровано

en: System ID:
uk: Ід. системи:

en: System Registration
uk: Реєстрація системи

en: System _Name:
uk: _Назва системи:

en: Take me back to the registration
uk: Повернутися до реєстрації

en: Take me back to the setup process.
uk: Повернутися до процесу налаштовування.

en: The installation number %s was activated during this system's initial connection to Red Hat Satellite.
uk: Код встановлення %s був активований у процесі початкового з’єднання цієї системи з Red Hat Satellite.

en: The installation number [ %s ] provided is not a valid installation number. Please go back to the previous screen and fix it.
uk: Вказаний номер встановлення [ %s ] не є коректним. Поверніться до попереднього екрану та виправте номер.

en: The installation number is invalid
uk: Неправильний номер передплати

en: The server indicated an error:
uk: Сервер повідомив про помилку:

en: The server may be in outage mode. You may have to try connecting later.
uk: Можливо, сервер недоступний. Спробуйте підключитись пізніше.

en: The server you are registering against does not support EUS.
uk: На сервері, на якому ви реєструєтеся, не передбачено підтримки EUS.

en: There was a SSL crypto error: %s
uk: Помилка SSL криптографії: %s

en: There was a problem registering this system.
uk: Помилка при реєстрації цієї системи.

en: There was an SSL error. This could be because the file you picked was not a certificate file.
uk: Помилка SSL. Можлива причина - вибраний файл не є файлом сертифікату.

en: There was an SSL error: %s
uk: Помилка SSL: %s

en: There was an authentication error: %s
uk: Помилка автентифікації: %s

en: There was an error building the list of packages.
uk: Під час спроби побудови списку пакунків сталася помилка.

en: There was an error communicating with Spacewalk server.
uk: Під час спроби обміну даними зі Spacewalk сталася помилка.

en: There was an error communicating with the registration server.  The message was:
uk: Помилка зв'язку з сервером реєстрацій. Повідомлення про помилку:

en: There was an error communicating with the registration server:
uk: Під час спроби обміну даними з сервером реєстрації сталася помилка:

en: There was an error getting the list of hardware.
uk: Під час отримання списку обладнання сталася помилка.

en: There was an error loading your configuration.  Make sure that
    you have read access to /etc/sysconfig/rhn.
uk: Помилка завантаження конфігурації. Перевірте, що ви маєте
    права читання /etc/sysconfig/rhn.

en: There was an error saving your configuration. Make sure that
    you own %s.
uk: Помилка збереження конфігурації. Перевірте, що ви є
    власником %s.

en: There was an error while applying your choice.
uk: Під час застосування вашого вибору сталася помилка.

en: There was an error while assembling information for the profile.
uk: Під час збирання даних для профілю сталася помилка.

en: There was an error while creating the profile.
uk: Під час спроби створення профілю сталася помилка.

en: There was an error while installing the certificate.
uk: Під час спроби встановлення сертифіката сталася помилка.

en: There was an error while logging in.
uk: Під час спроби увійти до системи сталася помилка.

en: There was an error while populating the profile.
uk: Помилка при заповненні профілю.

en: There was some sort of I/O error: %s
uk: Помилка вводу/виводу: %s

en: There was some sort of I/O error: %s
uk: Помилка вводу/виводу: %s

en: This assistant will guide you through connecting your system to Red Hat Satellite to receive software updates, including security updates, to keep your system supported and compliant.  You will need the following at this time:
    
     * A network connection
     * Your Red Hat Login & password
     * The location of a Red Hat Satellite or Proxy
uk: Помічник допоможе з’єднати вашу систему з Red Hat Satellite для отримання оновлень ПЗ, зокрема оновлень системи безпеки для підтримки актуальності та сумісності. Для цього необхідно:
    
     * Мережеве з'єднання
     * Реєстраційне ім'я та пароль Red Hat
     * Розташування Red Hat Satellite чи Proxy

en: This assistant will guide you through the process of registering your system with Red Hat to receive software updates and other benefits. You will need the following to register:
uk: Ця допоміжна програма полегшить процес реєстрації вашої системи у мережі Red Hat з метою отримання оновлень програмного забезпечення та інших послуг. Для реєстрації вам потрібні такі дані:

en: This client requires the server to support %s, which the current server does not support
uk: Цей клієнт вимагає, щоб сервер підтримував %s, але поточний сервер не підтримує цю функцію

en: This error shouldn't have happened. If you'd like to help us improve this program, please file a bug at bugzilla.redhat.com. Including the relevant parts of '%s' would be very helpful. Thanks!
uk: Непередбачена помилка. Якщо ви хочете допомогти вдосконалити цю програму, надішліть звіт про помилку через bugzilla.redhat.com. Якщо можливо, включіть відповідні сегменти '%s'. дякуємо!

en: This server doesn't support functionality needed by this version of the software update setup client. Please try again with a newer server.
uk: Сервер не підтримує функціональність, необхідні для цієї версії клієнта параметри оновлення ПЗ. Повторіть спробу з більш старшою версією сервера.

en: This system has already been registered using Red Hat Subscription Management.
    
    Your system is being registered again using Red Hat Satellite or Red Hat Satellite Proxy technology. Red Hat recommends that customers only register once.
    
    To learn more about RHN Classic/Red Hat Satellite registration and technologies please consult this Knowledge Base Article: https://access.redhat.com/kb/docs/DOC-45563
uk: Цю систему вже зареєстровано у системі керування передплатами Red Hat.
    
    Ваша система повторно реєструється за допомогою технології Red Hat Satellite або Red Hat Satellite Proxy. Red Hat рекомендує реєструватися повторно.
    
    Щоб дізнатися більше про реєстрацію на RHN Classic/Red Hat Satellite та використані технології, будь ласка, ознайомтеся з цієї статтею: https://access.redhat.com/kb/docs/DOC-45563

en: This system has already been registered with RHN using RHN certificate-based technology.
uk: Цю систему вже зареєстровано на RHN за допомогою заснованої на сертифікатах технології RHN.

en: This system is already registered. Use --force to override
uk: Система вже зареєстрована. Використовуйте --force для примусової реєстрації.

en: This system is not associated with any channel.
uk: Цю систему не пов’язано з жодним з каналів.

en: This system may not be updated until it is associated with a channel.
uk: Цю систему не можливо оновити, доки вона не буде пов'язана з певним каналом.

en: This system was unable to be associated with any RHN service level modules. This system will not receive any software updates to keep it secure and supported. Contace your Satellite administrator about this problem. Once you make the appropriate active subscriptions available in your account, you may browse to this system's profile in the RHN web interface, delete the profile, and re-connect this system to Red Hat Satellite.
uk: Цю систему не вдалося пов’язати з жодним модулем рівнів служби RHN. Ваша система не отримуватиме жодних оновлень, які надають змогу підтримувати безпечний та актуальний стан програмного забезпечення. Щоб вирішити цю проблему, зв’яжіться з вашим адміністратором Satellite. Щойно до вашого облікового запису буде внесено дані щодо чинних передплат, ви зможете переглянути профіль цієї системи за допомогою інтернет-інтерфейсу RHN, вилучити профіль системи і повторно встановити зв’язок цієї системи з Red Hat Satellite.

en: This system was unable to be associated with the following RHN module(s) because there were insufficient subscriptions available in your account:
uk: Ця система не може бути пов'язана з наступними модулями RHN через відсутність достатньої передплати:

en: This system was unable to subscribe to any software channels. Your system will not receive any software updates to keep it secure and supported. Contact your Satellite administrator about this problem. Once you make the appropriate active subscriptions available in your account, you may browse to this system's profile in the RHN web interface and subscribe this system to software channels via the software > software channels tab.
uk: Ця система нездатна отримувати передплатні оновлення з жодного з каналів програмного забезпечення. Ваша система не отримуватиме жодних оновлень, які надають змогу підтримувати безпечний та актуальний стан програмного забезпечення. Щоб вирішити цю проблему, зв’яжіться з вашим адміністратором Satellite. Щойно до вашого облікового запису буде внесено дані щодо чинних передплат, ви зможете переглянути профіль цієї системи за допомогою інтернет-інтерфейсу RHN і оформити передплату на канали програмного забезпечення за допомогою вкладки «Програмне забезпечення > Канали програмного забезпечення (software > software channels).

en: This system will <b>not</b> be able to successfully receive software updates, including security updates, from Red Hat without connecting to a Red Hat Satellite or Red Hat Network Classic.
    
    To keep your system updated, secure, and supported, please register this system at your earliest convenience.
uk: Без з’єднання з сервером Red Hat Satellite або Red Hat Network Classic ви <b>не</b> зможете отримувати оновлення програмного забезпечення, зокрема оновлення безпеки Red Hat для цієї системи.
    
    Для підтримання системи у оновленому та захищеному стані, зареєструйте її якомога раніше.

en: This system will receive updates from the following software channels:
uk: Система буде отримувати оновлення через наступні канали ПЗ:

en: Tip: Forgot your login or password?  Contact your Satellite's Organization Administrator.
uk: Зауваження: Забули ім'я користувача чи пароль? Зверніться до вашого Адміністратора організації Satellite.

en: Tip: Red Hat values your privacy: http://www.redhat.com/legal/privacy_statement.html
uk: Примітка: Red Hat поважає вашу конфіденційність: http://www.redhat.com/legal/privacy_statement.html

en: To learn more about RHN registration and technologies please consult this Knowledge Base Article: <a href="https://access.redhat.com/kb/docs/DOC-45563">https://access.redhat.com/kb/docs/DOC-45563</a>
uk: Щоб дізнатися більше про реєстрацію на RHN та використані технології, будь ласка, ознайомтеся з цієї статтею: <a href="https://access.redhat.com/kb/docs/DOC-45563">https://access.redhat.com/kb/docs/DOC-45563</a>

en: Unable to Locate SystemId
uk: Не вдалося знайти ідентифікатор системи

en: Unable to locate SystemId file. Is this system registered?
uk: Не вдалося знайти файл SystemId. Чи зареєстровано цю систему?

en: Unable to open gui. Try `up2date --nox`
uk: Не вдається відкрити графічний інтерфейс. Спробуйте `up2date --nox`

en: Universal default activation key detected
    A universal default activation key was detected in your account. This means that a set of properties (software channel subscriptions, package installations, system group memberships, etc.) for your system's connection to Red Hat Satellite or Red Hat Satellite Proxyhave been determined by the activation key rather than your installation number.  You may also refer to the RHN Reference Guide, section 6.4.6 for more details about activation keys (http://access.redhat.com/knowledge/docs/Red_Hat_Network/)
    Universal Default activation key: %s
uk: Виявлено універсальний типовий ключ активації
    У вашому обліковому записі виявлено універсальний типовий ключ активації. Це означає, що набір параметрів (передплати каналів програмного забезпечення, встановлення пакунків, участь у групах системи тощо) для зв’язку вашої системи з Red Hat Satellite або Red Hat Proxy було визначено на основі даних ключа активації, а не числового індексу (номеру) встановлення. Докладніші відомості щодо ключів активації можна отримати з «Довідника з RHN», розділ 6.4.6 (http://access.redhat.com/knowledge/docs/Red_Hat_Network/)
    Універсальний типовий ключ активації: %s

en: Updates Configured
uk: Оновлення налаштовано

en: Updating hardware profile...
uk: Оновлення апаратного профілю...

en: Updating package profile...
uk: Оновлення профілю пакетів...

en: Updating virtualization profile...
uk: Оновлення профілю віртуалізації...

en: Usage of --use-eus-channel option with --activationkey is not supported. Please use username and password instead.
uk: Підтримки використання параметра --use-eus-channel разом з параметром --activationkey не передбачено. Замість цієї комбінації варто використовувати комбінацію імені користувача і пароля.

en: Use Au_thentication with HTTP Proxy:
uk: _Розпізнавання за допомогою HTTP-проксі:

en: Use Authentication with HTTP Proxy
uk: Використовувати розпізнавання за допомогою HTTP-проксі

en: User interrupted process.
uk: Процес перервано користувачем.

en: V_iew Package Profile ...
uk: Пе_реглянути профіль пакунків…

en: Version:
uk: Версія:

en: View Hardware Profile
uk: Переглянути профіль обладнання

en: View Package Profile
uk: Переглянути профіль пакунків

en: Virtualization module: software updates for a limited number of virtual guests on this system.
uk: Модуль віртуалізації: оновлення ПЗ для обмеженого числа віртуальних гостей системи.

en: Warning
uk: Попередження

en: Warning: %s is not present, could not enable it.
uk: Попередження: не виявлено %s, додаток неможливо увімкнути.

en: Warning: %s is not present, could not enable it.
    Automatic updates will not work.
uk: Попередження: не виявлено %s, увімкнути його неможливо.
    Оновлення у автоматичному режимі не працюватиме.

en: Warning: --contactinfo option has been deprecated. Please login to the server web user Interface and update your contactinfo.
uk: Попередження: параметр --contactinfo вважається застарілим. Будь ласка, скористайтеся вебінтерфейсом сервера для оновлення ваших контактних даних.

en: Warning: An error occurred during enabling %s.
    %s is not enabled.
    Automatic updates will not work.
uk: Попередження: під час спроби увімкнути %s сталася помилка.
    %s не увімкнено.
    Автоматичне оновлення не працюватиме.

en: Warning: Could not open %s
    %s is not enabled.
uk: Попередження: не вдалося відкрити %s
    %s не увімкнено.

en: Warning: Only installed product listed above will receive updates and support. If you would like to receive updates for additional products, please login to your satellite web interface and subscribe this system to the appropriate software channels. See Kbase article for more details. (http://kbase.redhat.com/faq/docs/DOC-11313)
uk:  Попередження: якщо встановленого продукту немає у наведеному вище списку, ви не зможете скористатися оновленнями та підтримкою. Якщо ви хочете отримувати оновлення для цього продукту, увійдіть до вашого облікового запису satellite і підпишіть цю систему на відповідні канали програмного забезпечення. Подробиці можна знайти у статті 11313 Kbase (http://kbase.redhat.com/faq/docs/DOC-11313)

en: Warning: Using this option, your system will always be the most recent minor release and cannot be limited to an older release version.
uk: Попередження: якщо буде використано цей варіант, система завжди оновлюватиметься до найсвіжішої проміжної версії, оновлення не можна буде обмежити застарілою основною версією випуску.

en: Warning: unable to enable rhnsd with chkconfig
uk: Попередження: неможливо увімкнути rhnsd через chkconfig

en: Warning: unable to enable rhnsd with systemd
uk: Попередження: не вдалося увімкнути rhnsd за допомогою systemd

en: Warning:You will not be able to limit this system to minor release that is older than the recent minor release if you select this option.
uk: Попередження: при виборі цього варіанта у вас не буде можливості обмежувати систему допоміжним випуском, версія якого старша за версію останнього випуску.

en: We are attempting to contact the Red Hat Network server at %s.
uk: Спроба підключення до сервера Red Hat Network через %s.

en: We are finished collecting information for the System Profile.
    
    Press "Next" to send this System Profile to Red Hat Satellite.  Click "Cancel" and no information will be sent.  You can run the registration program later by typing `rhn_register` at the command line.
uk: Збирання інформації для профілю системи завершено
    
    Натисніть "Вперед" щоб надіслати профіль системи до Red Hat Satellite.  Щоб відмінити надсилання інформації - натисніть "Скасувати". Ви можете запустити програму реєстрації пізніше, для цього наберіть у командному рядку rhn_register.

en: We can't contact the Red Hat Satellite.
    
    Double check the location provided - is '%s' correct?
    If not, you can correct it and try again.
    
    Make sure that the network connection on this system is operational.
    
    This system will not be able to successfully receive software updates from Red Hat without connecting to a Red Hat Satellite server
uk: Неможливо зв'язатись з Red Hat Satellite
    
    Перевірте правильність вказаного шлюзу — «%s».
    Якщо він неправильний, виправте його і спробуйте ще раз.
    
    Перевірте підключення до мережі.
    
    Ця система не може отримувати оновлення ПЗ Red Hat без з’єднання з сервером Red Hat Satellite

en: We could not contact the Satellite or Proxy at '%s.'
uk: Не вдається зв'язатися з Satellite чи Proxy на '%s.'

en: Why Register
uk: Навіщо реєструватись

en: Why Should I Connect to RHN? ...
uk: Навіщо підключатись до RHN? ...

en: Why Should I Register?
uk: Чому варто реєструватися?

en: Would you like to register your system at this time? <b>(Strongly recommended.)</b>
uk: Хочете зареєструвати вашу систему зараз? <b>(Наполегливо рекомендуємо це зробити.)</b>

en: Yes, Continue
uk: Так, продовжити

en: Yes/No dialog:
uk: Вікно Так/Ні:

en: You may be running a client that is incompatible with the server.
uk: Можливо ваш клієнт несумісний з сервером.

en: You may deselect individual packages by unchecking them below.
uk: Ви можете виключити окремі пакетів, знявши з них відмітку.

en: You may now run '%s update' from this system's command line to get the latest software updates from Red Hat Satellite. You will need to run this periodically to get the latest updates. Alternatively, you may configure this system for automatic software updates (also known as 'auto errata update') via the Red Hat Satellite web interface.  (Instructions for this are in chapter 6 of the RHN Reference Guide, available from the 'Help' button in the main Red Hat Network Satellite web interface.)
uk: Ви можете виконати «%s update» у командному рядку для отримання останніх оновлень ПЗ з Red Hat Network Satellite. Виконуйте команду регулярно для підтримки системи у оновленому стані. Також можна налаштувати автоматичне виконання оновлення ('auto errata update') за допомогою інтерфейсу Red Hat Satellite (інструкції у главі 6 Довідника з RHN, що доступний через меню довідки основного інтерфейсу Red Hat Network Satellite).

en: You must be root to run %s
uk: Для виконання %s потрібно перейти у режим root

en: You must choose a name for this profile.
uk: Необхідно вибрати назву для цього профілю.

en: You must enter a login.
uk: Необхідно ввести реєстраційне ім'я.

en: You must enter a password.
uk: Необхідно ввести пароль.

en: You must enter a valid Satellite URL.
uk: Вам слід вказати чинну адресу у Satellite.

en: You must run rhn_register as root.
uk: Необхідно запускати rhn_register з правами root.

en: You must run the RHN registration program as root.
uk: Програму реєстрації RHN необхідно запустити з правами root.

en: You must select a certificate.
uk: Необхідно вибрати сертифікат.

en: You need to register this system by running `rhn_register` before using this option
uk: Перед використанням цього параметра необхідно зареєструвати цю систему виконавши `rhn_register`

en: You specified an invalid protocol. Only https and http are allowed.
uk: Вказаний неправильний протокол. Можна вказувати лише https та http.

en: You specified an invalid protocol.Only https and http are allowed.
uk: Вказано неправильний протокол. Можна вказувати лише https та http.

en: You were unable to be subscribed to the following software channels because there were insufficient subscriptions available in your account:
uk: Ви не були підключені до наступних каналів внаслідок недостатньої кількості передплат, що доступні вашому обліковому запису:

en: You will not be able to successfully register this system without contacting a Spacewalk server.
uk: Ви не зможете успішно зареєструвати цю систему без зв’язку з сервером Spacewalk.

en: You will not be able to take advantage of these benefits without registering.
uk: Ви не зможете скористатися усіма цими можливостями без реєстрації.

en: You will not be able to take advantage of these subscription privileges without connecting your system to Red Hat Satellite.
uk: Ви не зможете скористатися цими перевагами передплати без з’єднання вашої системи з Red Hat Satellite

en: You won't be able to receive software updates, including security updates, for this system.
uk: Ви не зможете отримувати оновлень програмного забезпечення, зокрема оновлень безпеки, для цієї системи.

en: Your account login
uk: Назва вашого облікового запису

en: Your system is being registered again using RHN Classic technology. Red Hat recommends that customers only register once.
uk: Вашу систему повторно зареєстровано за допомогою технології RHN Classic. Red Hat не рекомендує користувачам реєструватися повторно.

en: Your system is not setup for software updates.
uk: Вашу систему не налаштовано на оновлення програмного забезпечення.

en: Your system is now ready to receive the software updates that will keep it secure and supported.
    
    You'll know when software updates are available when a package icon appears in the notification area of your desktop (usually in the upper-right corner, circled below.) Clicking on this icon, when available, will guide you through applying any updates that are available:
uk: Тепер ця система готова до отримання оновлень програмного забезпечення, які підтримуватимуть її безпечний та актуальний стан.
    
    Про появу оновлень програмного забезпечення ви дізнаєтеся за допомогою піктограми у області сповіщень вашої стільниці (зазвичай, цю піктограму розташовано у верхньому правому куті, її обведено колом). Натисніть цю піктограму, якщо ви її побачите, щоб встановити доступні оновлення:

en: Your system is ready to receive the software updates that will keep it secure and supported.
    
    You'll know when software updates are available when a package icon appears in the notification area of your desktop (usually in the upper-right corner, circled below.) Clicking on this icon, when available, will guide you through applying any updates that are available:
uk: Ця система готова до отримання оновлень програмного забезпечення, які підтримуватимуть її безпечний та актуальний стан.
    
    Про появу оновлень програмного забезпечення ви дізнаєтеся за допомогою піктограми у області сповіщень вашої стільниці (зазвичай, цю піктограму розташовано у верхньому правому куті, її обведено колом). Натисніть цю піктограму, якщо ви її побачите, щоб встановити доступні оновлення:

en: Your system will be subscribed to %s 
    base software channel. You will not be
    able to move this system to an earlier release
    (you will be able to move to a newer release).
    Are you sure you would like to continue?
uk: Ваша система буде підписана на основний програмний канал %s.
    У вас не буде можливості перепризначити систему попередньому
    випуску (але можна буде перейти на наступний випуск).
    Бажаєте продовжити?

en: Your system will be subscribed to the base software channel to receive all available updates.
uk: Вашу систему буде налаштовано на канал основного програмного забезпечення для отримання всіх можливих оновлень.

en: Your system will be subscribed to the base software channel.  You will not be able to move this system to an earlier minor release channel if you continue (you will be able to move to a later release.)
uk: Ваша система буде підписана на основний програмний канал. У вас не буде можливості перепризначити систему до каналу попередніх випусків (втім, можна буде перейти на наступний випуск).

en: Your system will need to access a subscription. This will allow you to keep your system updated, secure, and supported.
uk: Ваші системі потрібен доступ до передплачених даних. За їх допомогою ви зможете підтримувати актуальність вашої системи, захищати її і отримувати доступ до служб підтримки.

en: [Deprecated] Read contact info from stdin
uk: [Застаріле] Прочитати контактні дані зі стандартного джерела (stdin)

en: _Activate a subscription now...
uk: _Активувати передплату...

en: _Close
uk: За_крити

en: _Exit
uk: Ви_йти

en: _Finish
uk: _Завершити

en: _Go Back and Register
uk: По_вернутися і зареєструватися

en: _Login:
uk: К_ористувач:

en: _Minor release:
uk: _Мінорний випуск:

en: _No, Cancel
uk: _Ні, скасувати

en: _No, I prefer to register at a later time.
uk: _Ні, я зареєструюся якось пізніше.

en: _Password:
uk: _Пароль:

en: _Proxy Location:
uk: _Адреса проксі:

en: _Proxy Setup
uk: _Налаштувати проксі-сервер

en: _View Hardware Profile ...
uk: П_ереглянути профіль обладнання…

en: _Why Should I Register?
uk: _Чому варто реєструватися?

en: _Yes, Continue
uk: _Так, продовжуємо

en: _Yes, I'd like to register now.
uk: _Так, я хочу зареєструватися зараз же.

en: class %s has no attribute '%s'
uk: клас %s не має атрибута «%s»

en: icon of aplet
uk: піктограма аплету

en: installation number field
uk: поле кількості встановлень

en: label
uk: мітка

en: list all available child channels
uk: показати список всіх доступних дочірніх каналів

en: list channels
uk: показати список каналів

en: name of channel you want to (un)subscribe
uk: назва каналу, на який ви хочете підписатися

en: progress bar
uk: смужка поступу

en: progress status
uk: поступ

en: proxy location
uk: адреса проксі

en: proxy password field
uk: поле пароля до проксі

en: proxy user field
uk: поле користувача проксі

en: satellite server location
uk: адреса сервера satellite

en: show base channel of a system
uk: показати базовий канал системи

en: subscribe to channel
uk: підписатися на канал

en: system name
uk: назва системи

en: unknown
uk: невідомо

en: unsubscribe from channel
uk: скасувати підписку на канал

en: verbose output
uk: режим докладних повідомлень

en: your password
uk: ваш пароль

en: your user name
uk: ім’я вашого користувача

en: • A network connection
uk: • З’єднання з інтернетом

en: • The address of an Red Hat Satellite or Red Hat Satellite Proxy
uk: • Адреса Red Hat Satellite або Red Hat Satellite Proxy

en: • Your account login
uk: • Назва вашого облікового запису
