Spacewalk - en to mk translation catalogue (169 entries)

en: 
    Aborted.
mk: 
    Прекинато.

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  |  <Space> selects  |  <F12> next screen
mk:   <Tab>/<Alt-Tab> движење помеѓу елементи  |  <Space> избира  |  <F12> следен екран

en:  Minor Release:
mk: Дата на објавување

en: %s megabytes
mk: %s мегабајти

en: %s was not found
mk: %s не беше пронајдено

en: *Email Address:
mk: Адреса за е-пошта:

en: A common cause of this error is the system time being incorrect. Verify that the time on this system is correct.
mk: Вообичаена причина за оваа грешка е погрешното системско време. Проверете дали времето на системот е точно.

en: A profilename was not specified, and hostname and IP address could not be determined to use as a profilename, please specify one.
mk: Не е одредено име за профилот и затоа домаќинот и IP адресата не можат да бидат одредени. Ве молам одредете име за профилот.

en: A username and password are required to register a system.
mk: За да се регистрирате на системот потребни се корисничко име, лозинка и адреса за е-пошта.

en: Additional hardware information including PCI devices, disk sizes and mount points will be included in the profile.
mk: Во профилот ќе бида вклучени додатни информации за хардверот како што се PCI уреди, големина на дискови и точки на монтирање.

en: All available updates
mk: Достапни пакети за надградба

en: An error has occurred:
mk: Се појави неочекувана грешка во ОС:
    %s

en: An unexpected OS error occurred: %s
mk: Се појави неочекувана грешка на ОС: %s

en: Arch
mk: Архитектура

en: Back
mk: Назад

en: Building Package List
mk: Ја градам листата на пакети

en: Building a list of RPM packages installed on your system.  Please wait.
mk: Волшебникот за регистрација гради листа на инсталирани RPM пакети на Вашиот систем.  Ве молам почекајте.

en: CPU model:
mk: Модел на CPU:

en: CPU speed:
mk: Брзина на CPU:

en: Cancel
mk: Откажи

en: Choose minor release
mk: Дата на објавување

en: Close
mk: Затвори

en: Compliance:
mk: Компанија:

en: Connection aborted by the user
mk: Врската беше прекината од страна на корисникот

en: Create Profile
mk: Хардверски профил

en: Create Profile - Hardware
mk: Врзете го Вашиот систем

en: Create Profile - Packages
mk: Врзете го Вашиот систем

en: Create profile
mk: Хардверски профил

en: Delay error from server.  The message was:
mk: Грешка поради доцнење на серверот.  Пораката беше:

en: Do not attempt to use X
mk: не пробувај да го користиш X

en: Do not probe or upload any hardware info
mk:     --nohardware               - не тестирај и не ажурирај информации за хардвер

en: Do not profile or upload any package info
mk:     --nopackages               - do not profile or upload any package info

en: Enter in the format hostname(:port)
mk: Внесете по редоследот домаќин (:порта)

en: Error
mk: Грешка

en: Error communicating with server. The message was:
mk: Грешка при комуникација со серверот. Пораката беше:

en: Error parsing the oemInfo file at field:
mk: Грешка при парсирање на датотеката со oemInfo на полето:

en: Error reading cpu information:
mk: Грешка при читање на информациите за процесорот:

en: Error reading install method information:
mk: Грешка при читање на информациите за методот на инсталација:

en: Error reading network interface information:
mk: Грешка при читање на информациите за мрежниот интерфејс:

en: Error reading networking information:
mk: Грешка при читање на информациите за мрежата:

en: Error reading system memory information:
mk: Грешка при читање на информациите за системската меморија:

en: Error running hardware profile
mk: Грешка при извршувањето на хардверскиот профил

en: Error validating data at server:
mk: Грешка при проверување на податоците на серверот:

en: Error:
mk: Грешка:

en: Example: https://satellite.example.com/XMLRPC
mk: пример: XXXX-XXXX-XXXX-XXXX (dashes optional)

en: Fatal Error
mk: Фатална грешка

en: File Not Found:
mk: Датотеката не е пронајдена:

en: Finish
mk: Крај

en: Getting list of packages installed on the system
mk: Преземам листа од инсталираните пакети на системот

en: Hardware Info
mk: Информации за хардверот

en: Hostname:
mk: Име на домаќин:

en: IP Address:
mk: IP адреса:

en: Include RPM packages installed on this system in my System Profile
mk: Вклучи ги RPM пакетите инсталирани на овој сисем во мојот системски профил

en: Include the following information about hardware and network:
mk: Вклучете ги следниве информации за хардверот и мрежата:

en: It appears this system has already been set up for software updates:
mk: Го рестартирам up2date

en: Limited updates
mk: Соединетите Држави

en: Link To Subscription
mk: Опис

en: Location:
mk: Позиција:

en: Login:
mk: _Корисничко име:

en: Memory:
mk: Меморија:

en: Next
mk: Напред

en: No, Cancel
mk: Откажи

en: Notice
mk: Niue

en: OK
mk: Во ред

en: Package
mk: Пакет

en: Package Information
mk: Информација за пакетот

en: Password error. The message was:
mk: Грешка во лозинката. Пораката беше:

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Please enter and verify a password.
mk: Мора да ја внесете и проверите лозинката.

en: Please enter your Red Hat account information:
mk: Информации за сметката

en: Problem registering system.
mk: Проблем при регистрација на системот.

en: Problem registering system:
mk: Проблем при регистрација на системот:

en: Problem sending hardware information.
mk: Грешка при читање на информациите за хардверот:

en: Problem sending hardware profile.
mk: Проблем при испраќање на профилот за хардвер.

en: Problem sending hardware profile:
mk: Проблем со испраќање на профилот за хардвер:

en: Problem sending package information.
mk: Проблем при испраќање на листата со пакети.

en: Problem sending package list.
mk: Проблем при испраќање на листата со пакети.

en: Problem sending package list:
mk: Проблем при испраќањето на листата со пакети:

en: Problem writing out system id to disk.
mk: Проблем со запишување на системскиот id на дискот.

en: Profile name:
mk: Име на профил:

en: Provide a security certificate
mk: Мора да внесете име.

en: Proxy Configuration
mk: Конфигурација на мрежата

en: RHN Registration
mk: Број за регистрација

en: RHN login field
mk: Најава за Red Hat

en: RPM dependency error. The message was:
mk: Грешка со RPM зависност. Грешката беше:

en: RPM error.  The message was:
mk: Грешка во RPM.  Пораката беше:

en: RPM information is important to determine what updated software packages are relevant to this system.
mk: Информациите за RPM за важни за да се октрие кои софтверски пакети за надградба се релевантни за системот.

en: Red Hat Account
mk: Најава за Red Hat

en: Red Hat Login:
mk: Најава за Red Hat

en: Register Later
mk: Проблем при регистрација на системот.

en: Register the system even if it is already registered
mk:     --force                    - регистрирајте го системот иако е веќе регистриран

en: Registering System
mk: Проблем при регистрација на системот.

en: Review Subscription
mk: Опис

en: See /var/log/up2date for more information
mk: Испрати _информации за хардверот

en: Send hardware profile checkbox
mk: Хардверски профил

en: Send package profile checkbox
mk: Испрати ја _листата со пакети

en: Sending Information
mk: Испрати _информации за хардверот

en: Sending hardware information
mk: Испрати _информации за хардверот

en: Sending package information
mk: Испрати _информации за хардверот

en: Server has refused connection due to high load
mk: Серверот ја одби врската поради презафатеност

en: Show additional output
mk: Покажи додатен излез

en: Software Channel Subscriptions:
mk: Информации за каналите

en: Software Update Not Set Up
mk: Го рестартирам up2date

en: Software Updates Not Set Up
mk: Го рестартирам up2date

en: Specify a file to use as the ssl CA cert
mk:     --sslCACert=<path>         - specify a file to use as the ssl CA cert

en: Specify a password to use with an authenticated http proxy
mk: Одберете лозинка за употреба со проверено http proxy

en: Specify a url to use as a server
mk: Одредите кое url на сервер да се употребува

en: Specify a username to use with an authenticated http proxy
mk: Одредете корисничко име за употреба со проверено http proxy

en: Specify an activation key
mk: Одредете http proxy за употреба

en: Specify an http proxy to use
mk: Одредете http proxy за употреба

en: Subscriptions have been activated for the following Red Hat products/services:
mk: Бројот за претлатата е невалиден

en: System Already Registered
mk:     --force                    - регистрирајте го системот иако е веќе регистриран

en: System ID:
mk: Презиме:

en: System Registration
mk: Број за регистрација

en: Take me back to the registration
mk: Up2date - Листа на пакети (регистрација)

en: The installation number [ %s ] provided is not a valid installation number. Please go back to the previous screen and fix it.
mk: Бројот за претплата [ %s ] е невалиден.

en: The installation number is invalid
mk: Бројот за претлатата е невалиден

en: The server indicated an error:
mk: Серверот пријави грешка:

en: There was a SSL crypto error: %s
mk: Се појави крипторафска грешка во SSL: %s

en: There was a problem registering this system.
mk: Проблем при регистрација на системот.

en: There was an SSL error: %s
mk: Се појави грешка во SSL: %s

en: There was an authentication error: %s
mk: Се појави грешка при автентикацијата: %s

en: There was an error building the list of packages.
mk: Се појави фатална грешка при инсталирање на пакетот:

en: There was an error communicating with the registration server.  The message was:
mk: Се појави грешка при комуникацијата со серверот за регистрација.  Пораката беше:

en: There was an error communicating with the registration server:
mk: Се појави грешка при комуникацијата со серверот за регистрација.  Пораката беше:

en: There was an error getting the list of hardware.
mk: Се појави фатална грешка при инсталирање на пакетот:

en: There was an error loading your configuration.  Make sure that
    you have read access to /etc/sysconfig/rhn.
mk: Се појави грешка при вчитувањето на Вашата конфигурација.  Осигурајте се
    дека имате пристап до /etc/sysconfig/rhn.

en: There was an error saving your configuration. Make sure that
    you own %s.
mk: Се појави грешка при зачувувањето на Вашата конфигурација. Осигурајте се дека
    го поседувате %s.

en: There was an error while applying your choice.
mk: Се појави фатална грешка при инсталирање на пакетот:

en: There was an error while assembling information for the profile.
mk: Се појави фатална грешка при инсталирање на пакетот:

en: There was an error while creating the profile.
mk: Се појави фатална грешка при инсталирање на пакетот:

en: There was an error while installing the certificate.
mk: Се појави фатална грешка при инсталирање на пакетот:

en: There was an error while logging in.
mk: Проблем при регистрација на системот.

en: There was an error while populating the profile.
mk: Се појави фатална грешка при инсталирање на пакетот:

en: There was some sort of I/O error: %s
mk: Се појави некаква I/O грешка: %s

en: There was some sort of I/O error: %s
mk: Се појави некаква I/O грешка: %s

en: This client requires the server to support %s, which the current server does not support
mk: Овој клиент има потреба од поддршка од страна на серверот %s. Но овој сервер не ја нуди таа поддршка.

en: This system is already registered. Use --force to override
mk: Овој систем е веќе регистриран. Употреби --force за да замениш

en: This system may not be updated until it is associated with a channel.
mk: Овој систем може да не биде надграден се додека не се асоцира со некој канал.

en: Unable to open gui. Try `up2date --nox`
mk: Не можам да отворам gui. Провајте со `up2date --nox`

en: Updating hardware profile...
mk: Го ажуриран профилот за хардверот...

en: Updating package profile...
mk: Надградувам профил на пакетот...

en: Updating virtualization profile...
mk: Надградувам профил на пакетот...

en: Use Authentication with HTTP Proxy
mk: Користи автентикација

en: Version:
mk: Верзија:

en: View Hardware Profile
mk: Хардверски профил

en: View Package Profile
mk: Надградувам профил на пакетот...

en: Warning
mk: Предупредување

en: Warning: unable to enable rhnsd with chkconfig
mk: Предупредување: не моќам да го овозможам rhnsd со chkconfig

en: Why Register
mk: Веќе регистриран

en: Why Should I Register?
mk: Веќе регистриран

en: Yes/No dialog:
mk: Дијалог да/не:

en: You may deselect individual packages by unchecking them below.
mk: Можете да отстраните индивидуални пакети со нивно одбележување долу.

en: You must choose a name for this profile.
mk: Мора да изберете име за овој профил.

en: You must enter a login.
mk: Мора да го внесете Вашето презиме.

en: You must enter a password.
mk: Мора да ја внесете и проверите лозинката.

en: You must run rhn_register as root.
mk: Морате да го извршите агентот за надградба како root.

en: You must run the RHN registration program as root.
mk: Мора да ја извршите RHN програмата како root.

en: You must select a certificate.
mk: Мора да внесете име.

en: You need to register this system by running `rhn_register` before using this option
mk: Пред да можете да ја користите оваа опција, мора да го регистрирате системов со извршување на `up2date --register`

en: [Deprecated] Read contact info from stdin
mk:     --contactinfo              - прочитај ги информациите за контакт од stdin

en: _Activate a subscription now...
mk: Активирајте ја вашата претплата

en: _Exit
mk: Уреди

en: _Finish
mk: Крај

en: installation number field
mk: Бројот за претлатата е невалиден

en: progress bar
mk: Дијалог за прогрес

en: progress status
mk: Дијалог за прогрес

en: proxy password field
mk: Лозинка:

en: system name
mk: Презиме:
