Spacewalk - en to fi translation catalogue (225 entries)

en: 
     Tip: Minor releases with a '*' are currently supported by Red Hat.
fi: 
    Vihje: Minor-versiot jotka on merkitty tähdellä ovat tällä hetkellä Red Hatin tukemia.

en: 
    Aborted.
fi: 
    Keskeytetty.

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  |  <Space> selects  |  <F12> next screen
fi:   <Tab>/<Alt-Tab> vaihda kohdetta  |  <Välilyönti> valitse  |  <F12> seuraava ruutu

en:  Minor Release:
fi: Minor-versio:

en: %s MB
fi: %s Mt

en: %s megabytes
fi: %s megatavua

en: %s was not found
fi: %s ei löydy

en: *Email Address:
fi: *Sähköpostiosoite:

en: <b><span size="12000">Incompatible Certificate File</span></b>
    
     The certificate is expired. Please ensure you have the correct  certificate and your system time is correct.
fi: <b><span size="12000">Sertifikaattitiedosto ei ole yhteensopiva</span></b>
    
     Sertifikaatti on vanhentunut. Tarkista että käytit oikeaa tiedostoa ja että järjestelmäsi kello on oikeassa ajassa.

en: <b>You have no active subscriptions available in your account.</b> You will need to do one of the following to create an active subscription in your account before this system can be registered:
fi: <b>Tililläsi ei ole aktiivisia subscriptioneita.</b> Tee jokin seuraavista jotta saat tämän järjestelmän rekisteröityä:

en: A common cause of this error is the system time being incorrect. Verify that the time on this system is correct.
fi: Yleinen syy tähän virheilmoitukseen on väärä järjestelmän aika. Tarkista että aika järjestelmässä on oikein.

en: A connection was attempted with a malformed URI.
fi: Yhteyttä yritettiin väärän muotoisella URI:lla.

en: A connection was attempted with a malformed URI: %s.
fi: Yhteyttä yritettiin väärän muotoisella URI:lla: %s.

en: A proxy was specified at %s.
fi: Välityspalvelin on määritetty osoitteeseen %s.

en: A username and password are required to register a system.
fi: Käyttäjänimi, salasana ja sähköpostiosoite tarvitaan rekisteröitymiseen.

en: Access to the technical support experts at Red Hat or Red Hat's partners for help with any issues you might encounter with this system.
fi: Voit ottaa yhteyttä Red Hatin tekniseen tukeen tai Red Hatin partnereihin jos sinulla ongelmia tämän järjestelmän kanssa.

en: Additional hardware information including PCI devices, disk sizes and mount points will be included in the profile.
fi: Profiiliin liitetään lisätietoja laitteistosta mukaanlukien PCI-laitteet, levyjen koot sekä hakemistojen liitoskohdat.

en: All available updates
fi: Kaikki saatavilla olevat päivitykset

en: An error has occurred:
fi: Virhe on tapahtunut:

en: An unexpected OS error occurred: %s
fi: Odottamaton OS virhe: %s

en: Arch
fi: Arkkitehtuuri

en: Architecture: %s, OS Release: %s, OS Version: %s
fi: Arkkitehtuuri: %s, käyttöjärjestelmän julkaisu: %s, käyttöjärjestelmän versio: %s

en: Are you Sure?
fi: Oletko varma?

en: Are you sure you don't want to register your system with Red Hat? You'll miss out on the benefits of a Red Hat Enterprise Linux Subscription:
fi: Oletko varma että et halua rekisteröidä palvelintasi Red Hatille? Jäät paitsi seuraavista Red Hat Enterprise Linuxin subscriptioniin kuuluvista ominaisuuksista:

en: Are you sure you would like to continue?
fi: Haluatko varmasti jatkaa?

en: Back
fi: Takaisin

en: Building Package List
fi: Luodaan pakettiluetteloa

en: Building a list of RPM packages installed on your system.  Please wait.
fi: Luodaan luettelo järjestelmään asennetuista RPM-paketeista.  Odota.

en: CPU model:
fi: CPU:n malli:

en: CPU speed:
fi: CPU:n nopeus:

en: Cancel
fi: Peru

en: Choose minor release
fi: Versio

en: Close
fi: Sulje

en: Compliance:
fi: Vaatimuksenmukaisuus:

en: Confirm operating system release selection
fi: Vahvista käyttöjärjestelmäversion valinta

en: Connection aborted by the user
fi: Käyttäjä katkaisi yhteyden

en: Copyright © 2006--2014 Red Hat, Inc. All rights reserved.
fi: Copyright © 2006--2014 Red Hat, Inc. Kaikki oikeudet pidätetään.

en: Create Profile
fi: Luo profiili

en: Create Profile - Hardware
fi: Laitteistoprofiili

en: Create Profile - Packages
fi: Laitteistoprofiili

en: Create profile
fi: Laitteistoprofiili

en: Delay error from server.  The message was:
fi: Aikakatkaisuvirhe palvelimelta:

en: Do not attempt to use X
fi: Älä yritä käyttää X:ää

en: Do not probe or upload any hardware info
fi:     --nohardware        - älä etsi tai siirrä mitään laitteistotietoa

en: Do not profile or upload any package info
fi:     --nopackages       - älä profiloi tai siirrä mitään pakettitietoja

en: Download installation images for Red Hat Enterprise Linux releases, including new releases.
fi: Lataa Red Hat Enterprise Linuxin asennusmediat mukaanlukien uudet versiot.

en: Downloads & Upgrades:
fi: Lataukset & päivitykset:

en: ERROR: can not find RHNS CA file
fi: VIRHE: Certificate Authority -tiedostoa ei löydy

en: Enter in the format hostname(:port)
fi: Syötetään muodossa konenimi(:portti)

en: Error
fi: Virhe

en: Error communicating with server. The message was:
fi: Virhe kommunikoitaessa palvelimeen:

en: Error reading cpu information:
fi: Virhe luettaessa cpu tietoa:

en: Error reading install method information:
fi: Virhe luettaessa asennustapatietoja:

en: Error reading network interface information:
fi: Virhe luettaessa verkkoliitännän tietoja:

en: Error reading networking information:
fi: Virhe luettaessa verkkotietoa:

en: Error reading system memory information:
fi: Virhe luettaessa järjestelmän muistitietoa:

en: Error running hardware profile
fi: Virhe laitteistoprofiilia ajettaessa

en: Error:
fi: Virhe:

en: Error: Server Unavailable. Please try later.
fi: Virhe: Palvelin ei ole saatavilla. Yrityä uudelleen myöhemmin.

en: Example: https://satellite.example.com/XMLRPC
fi: esimerkki: XXXX-XXXX-XXXX-XXXX (viivat valinnaisia)

en: Fatal Error
fi: Vakava virhe

en: File Not Found:
fi: Tiedostoa ei löydy:

en: Finish
fi: Lopeta

en: Getting list of packages installed on the system
fi: Muodostetaan luetteloa järjestelmään asennetuista paketeista

en: Go Back and Register
fi: Palaa takaisin ja rekisteröi

en: Hardware Info
fi: Laitteistotieto

en: Hostname:
fi: Isäntänimi:

en: I'll register later.
fi: Rekisteröin myöhemmin.

en: IP Address:
fi: IP-osoite:

en: Include RPM packages installed on this system in my System Profile
fi: Lisää asennetut RPM paketit järjestelmän profiiliin

en: Include the following information about hardware and network:
fi: Lisää seuraavat tiedot laitteistosta ja verkosta:

en: It appears this system has already been set up for software updates:
fi: Käynnistetään up2date päivitysohjelma uudelleen

en: Limited Updates Only
fi: Vain rajoitetut päivitykset

en: Limited updates
fi: Rajoitetut päivitykset

en: Link To Subscription
fi: Liitä subscriptioniin

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Login:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Make sure the network connection on this system is operational.
fi: Varmista että järjestelmän verkkoyhteydet toimivat.

en: Manage subscriptions and systems registered to Customer Portal via access.redhat.com or through one of our other subscription management services.
fi: Hallitse subscriptioneita ja rekisteröityä järjestelmiä Customer Portaalissa osoitteessa access.redhat.com tai muiden hallintapalveluiden kautta.

en: Memory:
fi: Muisti:

en: Next
fi: Seuraava

en: No, Cancel
fi: Ei, peruuta

en: Notice
fi: Huomautus

en: OK
fi: Ok

en: Operating System version:
fi: Käyttöjärjestelmän versio:

en: Package
fi: Paketti

en: Package Information
fi: Pakettitiedot

en: Password error. The message was:
fi: Salasanavirhe:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Please enter a desired login.
fi: Anna haluamasi käyttäjätunnus:

en: Please enter and verify a password.
fi: Anna salasana ja vahvista se.

en: Please enter your Red Hat account information:
fi: Syötä Red Hat tilisi tiedot

en: Please enter your login information for the %s Red Hat Network Satellite:
fi: Anna käyttäjätunnuksesi Red Hat Satelliteen '%s':

en: Please review the subscription details below:
fi: Tarkista alla olevat subscription-tiedot:

en: Press <space> to deselect the option.
fi: Poista valinta painamalla välilyöntiä.

en: Problem registering system.
fi: Ongelma järjestelmän rekisteröimisessä.

en: Problem registering system.
    
    A universal default activation key limits the number of systems which can connect to the RHN organization associated with your login. To allow this system to connect, please contact your RHN organization administrator to increase the number of systems allowed to connect or to disable this universal default activation key. More details can be found in Red Hat Knowledgebase Article #7924 at http://kbase.redhat.com/faq/FAQ_61_7924.shtm
fi: Järjestelmän rekisteröinti epäonnistui.
    
    Universaali aktivointiavain rajoittaa RHN-tiliisi liitettyjen koneiden määrää. Ota yhteyttä RHN-tilisi pääkäyttäjään ja pyydä nostamaan rajoitusta tai älä käytä aktivointiavainta.

en: Problem registering system:
fi: Ongelma järjestelmän rekisteröinnissä:

en: Problem sending hardware information.
fi: Ongelma laitteistotietoja lähetettäessä.

en: Problem sending hardware profile.
fi: Ongelma laitteistoprofiilin lähetyksessä.

en: Problem sending hardware profile:
fi: Ongelma laitteistoprofiilin lähetyksessä:

en: Problem sending package information.
fi: Ongelma pakettitietoja lähetettäessä.

en: Problem sending package list.
fi: Ongelma pakettiluettelon lähetyksessä.

en: Problem sending package list:
fi: Ongelma pakettiluettelon lähetyksessä:

en: Problem writing out system id to disk.
fi: Ongelma järjestelmä-id:n kirjoittamisessa levylle.

en: Profile name:
fi: Profiilin nimi:

en: Provide a Security Certificate
fi: Anna sertifikaatti

en: Provide a security certificate
fi: Käyttäjänimi on annettava.

en: Proxy Configuration
fi: Verkko konfigurointi

en: RHN Registration
fi: RHN-rekisteröinti

en: RHN login field
fi: RHN käyttäjätunnus

en: RHN password field
fi: RHN salasana

en: RPM dependency error. The message was:
fi: RPM-riippuvaisuusvirhe:

en: RPM error.  The message was:
fi: RPM-virhe:

en: RPM information is important to determine what updated software packages are relevant to this system.
fi: RPM tieto on oleellinen määritettäessä päiviettäviä paketteja.

en: Receive the latest software updates, including security updates, keeping this Red Hat Enterprise Linux system updated and secure.
fi: Nouda uusimmat ohjelmistopäivitykset mukaanlukien tietoturvapäivitykset ja pidä tämä Red Hat Enterprise Linux päivitettynä ja turvallisena.

en: Red Hat Account
fi: Red Hat tili

en: Red Hat Login:
fi: Red Hat käyttäjätunnus:

en: Register Later
fi: Rekisteröi myöhemmin

en: Register the system even if it is already registered
fi:     --force                    - rekisteröi järjestelmä, vaikka se olisi jo rekisteröity

en: Registering System
fi: Rekisteröidään järjestelmää

en: Registering your system with Red Hat allows you to take full advantage of the benefits of a paid subscription, including:
fi: Rekisteröimällä järjestelmäsi Red Hatille saat tukisopimuksestasi kaiken irti, mm:

en: Review Subscription
fi: Tarkastele subscriptionia

en: Security & Updates:
fi: Turvallisuus & päivitykset:

en: See /var/log/up2date for more information
fi: Katso lisätietoja tiedostosta /var/log/up2date

en: Select A File
fi: Valitse tiedosto

en: Send hardware profile checkbox
fi: Lähetä laitteistotiedot -valinta

en: Send package profile checkbox
fi: Lähetä pakettiprofiili -valinta

en: Sending Information
fi: Lähetetään tietoja

en: Sending hardware information
fi: Lähetetään laitteistotietoja

en: Sending package information
fi: Lähetetään pakettitietoja

en: Server has refused connection due to high load
fi: Palvelin hylkäsi yhteyden koska se on ylikuormittunut

en: Show additional output
fi: Näytä ylimääräinen tuloste

en: Software Channel Subscriptions:
fi: Tilatut kanavat:

en: Software Update Not Set Up
fi: Käynnistetään up2date päivitysohjelma uudelleen

en: Software Updates Not Set Up
fi: Käynnistetään up2date päivitysohjelma uudelleen

en: Something went wrong while installing the new certificate:
fi: Sertifikaatin asennus epäonnistui:

en: Specify a file to use as the ssl CA cert
fi:     --sslCACert=<polku>         - määrittele

en: Specify a password to use with an authenticated http proxy
fi: Määritä salasana käytettäväksi todennetun http-välityspalvelimen kanssa

en: Specify a url to use as a server
fi: Määrittele käytettävä url-palvelin

en: Specify a username
fi: Määritä käyttäjänimi

en: Specify a username to use with an authenticated http proxy
fi: Määritä käyttäjänimi käytettäväksi todennetun http-välityspalvelimen kanssa

en: Specify an activation key
fi: Määrittele käytettävä http-välityspalvelin

en: Specify an http proxy to use
fi: Määrittele käytettävä http-välityspalvelin

en: Subscriptions have been activated for the following Red Hat products/services:
fi: Seuraavien tuotteiden tai palveluiden subscriptionit on aktivoitu:

en: Support:
fi: Tuki:

en: System Already Registered
fi:     --force                    - rekisteröi järjestelmä, vaikka se olisi jo rekisteröity

en: System ID:
fi: Järjestelmän ID:

en: System Registration
fi: rekisteröintiNumero

en: Take me back to the registration
fi: Takaisin rekisteröintiin

en: Take me back to the setup process.
fi: Palaa takaisin asennukseen.

en: The installation number [ %s ] provided is not a valid installation number. Please go back to the previous screen and fix it.
fi: Kirjautumisnumero [ %s ] ei ole voimassa.

en: The installation number is invalid
fi: Asennusnumero ei kelpaa

en: The server indicated an error:
fi: Palvelin havaitsi virheen:

en: The server may be in outage mode. You may have to try connecting later.
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä, yritä myöhemmin uudelleen.

en: There was a SSL crypto error: %s
fi: SSL-salausvirhe: %s

en: There was a problem registering this system.
fi: Ongelma järjestelmän rekisteröimisessä.

en: There was an SSL error. This could be because the file you picked was not a certificate file.
fi: SSL-virhe: Tiedosto ei ole sertifikaattitiedosto tai se on viallinen.

en: There was an SSL error: %s
fi: SSL-virhe: %s

en: There was an authentication error: %s
fi: Todennusvirhe: %s

en: There was an error building the list of packages.
fi: Pakettilistan koonti epäonnistui.

en: There was an error communicating with the registration server.  The message was:
fi: Virhe kommunikoitaessa rekisteröintipalvelimen kanssa:

en: There was an error communicating with the registration server:
fi: Virhe kommunikoitaessa rekisteröintipalvelimen kanssa:

en: There was an error getting the list of hardware.
fi: Laitteistolistauksen haku epäonnistui.

en: There was an error loading your configuration.  Make sure that
    you have read access to /etc/sysconfig/rhn.
fi: Virhe ladattaessa asetuksia. Varmista, että tiedostoon
    /etc/sysconfig/rhn on lukuoikeudet.

en: There was an error saving your configuration. Make sure that
    you own %s.
fi: Virhe tallennettaessa asetuksia. Varmistu että sinulle on oikeudet
    tiedostoon %s.

en: There was an error while applying your choice.
fi: Virhe: valintaasi ei voitu toteuttaa.

en: There was an error while assembling information for the profile.
fi: Profiili-informaation koonti epäonnistui.

en: There was an error while creating the profile.
fi: Profiilin luonti epäonnistui.

en: There was an error while installing the certificate.
fi: Sertifikaatin asennus epäonnistui.

en: There was an error while logging in.
fi: Sisäänkirjaus epäonnistui.

en: There was an error while populating the profile.
fi: Profiilin luonti epäonnistui.

en: There was some sort of I/O error: %s
fi: Tapahtui I/O-virhe: %s

en: There was some sort of I/O error: %s
fi: I/O-virhe: %s

en: This client requires the server to support %s, which the current server does not support
fi: Asiakas vaatii palvelimen tukevan %s, jota nykyinen palvelin ei tue

en: This error shouldn't have happened. If you'd like to help us improve this program, please file a bug at bugzilla.redhat.com. Including the relevant parts of '%s' would be very helpful. Thanks!
fi: Tätä virhettä ei olisi pitänyt tapahtua. Jos haluat auttaa meitä voisitko tehdä virheraportin osoitteessa bugzilla.redhat.com. Liitä mukaan oleelliset osat '%s':sta. Kiitos!

en: This system is already registered. Use --force to override
fi: Tämä järjestelmä on jo rekisteröity. Käytä valitsinta --force uudelleen rekisteröitymiseen.

en: This system may not be updated until it is associated with a channel.
fi: Järjestelmää ei voida päivittää ennenkuin se on liitetty kanavaan.

en: This system was unable to be associated with the following RHN module(s) because there were insufficient subscriptions available in your account:
fi: Järjestelmää ei saatu liitettyä sueraaviin RHN-moduuleihin koska tililläsi ei ollut tarpeeksi subscriptioneita:

en: Tip: Forgot your login or password?  Contact your Satellite's Organization Administrator.
fi: Vihje: Unohditko käyttäjätunnuksesi tai salasanasi? Ota yhteyttä Satelliten organisaation pääkäyttäjään.

en: Tip: Red Hat values your privacy: http://www.redhat.com/legal/privacy_statement.html
fi: Vihje: Red Hat arvostaa yksityisyyttäsi. Lue lisää täältä: http://www.redhat.com/legal/privacy_statement.html

en: Unable to Locate SystemId
fi: SystemId:tä ei löydetä

en: Unable to open gui. Try `up2date --nox`
fi: Ei voida käyttää graafista tilaa. Kokeile `up2date --nox`

en: Updating hardware profile...
fi: Päivitetään laitteistoprofiilia...

en: Updating package profile...
fi: Päivitetään pakettiprofiilia...

en: Updating virtualization profile...
fi: Päivitetään pakettiprofiilia...

en: Use Authentication with HTTP Proxy
fi: Käytä todennusta

en: Version:
fi: Versio:

en: View Hardware Profile
fi: Näytä laitteistoprofiili

en: View Package Profile
fi: Näytä pakettiprofiili

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning: unable to enable rhnsd with chkconfig
fi: Varoitus: rhnsd:ää ei voitu enabloida chkconfigilla

en: Warning:You will not be able to limit this system to minor release that is older than the recent minor release if you select this option.
fi: Varoitus: Et voi liittää tätä järjestelmää minor-versioon joka on vanhempi kuin nykyinen versio jos valitset tämän option.

en: We are attempting to contact the Red Hat Network server at %s.
fi: Yritämme yhdistää Red Hatin verkkopalvelimeen osoitteessa %s.

en: We could not contact the Satellite or Proxy at '%s.'
fi: Satelliteen tai Proxyyn '%s' ei saatu yhteyttä.

en: Why Register
fi: Miksi rekisteröityä

en: Why Should I Connect to RHN? ...
fi: Miksi yhdistäisin RHN:ään? ...

en: Why Should I Register?
fi: Miksi kannattaa rekisteröidä?

en: Yes, Continue
fi: Kyllä, jatka

en: Yes/No dialog:
fi: Kyllä/Ei-ikkuna:

en: You may be running a client that is incompatible with the server.
fi: Asiakasohjelmistosi ei ole yhteensopiva palvelimen kanssa.

en: You may deselect individual packages by unchecking them below.
fi: Voit poistaa paketteja alapuolla.

en: You must be root to run %s
fi: Ohjelma %s täytyy suorittaa pääkäyttäjänä

en: You must choose a name for this profile.
fi: Valitse profiilille nimi.

en: You must enter a login.
fi: Käyttäjätunnus on annettava.

en: You must enter a password.
fi: Salasana on annettava.

en: You must run rhn_register as root.
fi: Ohjelma rhn_register täytyy suorittaa pääkäyytäjänä.

en: You must run the RHN registration program as root.
fi: RHN-rekisteröintiohjelma on suoritettava pääkäyttäjänä.

en: You must select a certificate.
fi: Sertifikaatti täytyy valita.

en: You need to register this system by running `rhn_register` before using this option
fi: Järjestelmä pitää rekisteröidä komennolla `up2date --register` ennen kuin tätä valitsinta voidaan käyttää.

en: You specified an invalid protocol. Only https and http are allowed.
fi: Määritit virheellisen protokollan. Vain https ja http ovat sallittuja.

en: You were unable to be subscribed to the following software channels because there were insufficient subscriptions available in your account:
fi: Seuraavien kanavien liittäminen epäonnistui koska tililläsi ei ole tarpeeksi subscriptioneita:

en: Your system will be subscribed to %s 
    base software channel. You will not be
    able to move this system to an earlier release
    (you will be able to move to a newer release).
    Are you sure you would like to continue?
fi: Järjestelmä liitetään %s
    peruskanavaan. Järjestelmää
    ei voi myöhemmin liittää minor-versioon
    mutta sen voi päivittää uudempaan versioon.
    Oletko varma että haluat jatkaa?

en: Your system will be subscribed to the base software channel to receive all available updates.
fi: Järjestelmäsi liitetään peruskanavaan. Päivitykset tulevat tästä kanavasta.

en: [Deprecated] Read contact info from stdin
fi:     --contactinfo              - lue yhteystiedot stdin:stä

en: _Activate a subscription now...
fi: _Aktivoi subscriptioni nyt

en: _Exit
fi: _Poistu

en: _Finish
fi: _Lopeta

en: _Minor release:
fi: _Minor-versio:

en: installation number field
fi: asennusnumero -kenttä

en: progress bar
fi: Edistymisikkuna

en: progress status
fi: Edistymisikkuna

en: proxy password field
fi: Salasana:

en: system name
fi: Sukunimi:

en: unknown
fi: tuntematon
